Daudzi jau ir sapratuši, ka mājas ārsienās esošās gaisa spraugas ir kā “skurstenis” ap māju, kas „izvelk” no telpām lielu siltuma daudzumu.

Kas notiek sienās?

Tukšā gaisa spraugā no iekšējās sienas daļas sasilušais gaiss ceļas uz augšu un iznes no telpām ap 80% siltuma, kas tiek zaudēts caur sienām, atstājot vietu aukstajam gaisam, kas caur dažādām spraugām spraucas no apakšas.

Šī procesa intensitāte tikai nelielā mērā ir atkarīga no sienā esošās gaisa spraugas biezuma.

Siltais gaiss, kas nav paspējis izplūst caur bēniņiem, saskaras ar aukstajiem ārsienu ķieģeļiem, atdod tiem siltumu un, kļūstot aukstāks, laižas uz leju, līdz atkal saņem siltumu no iekšējās sienas daļas.

Šāds konvekcijas aplis kļūst par iemeslu tiem aptuveni 20% siltuma zudumiem, kuri rodas caur sienām. Tādēļ, nosiltinot sienas no ārpuses, gaisa cirkulācija tukšās gaisa spraugās tikai nedaudz palēninās, bet siltums vienalga izplūst.

Kādu siltināšanas variantu izvēlēties?

Atstāt tukšas gaisa spraugas sienās un nosiltināt tās no iekšpuses?

Nosiltinot sienas no iekšpuses, siltums netiek ielaists sienās, tādēļ dziļajos nesošo sienu slāņos nonāk aukstums, pārceļot tur arī rasas punktu (temperatūra, pie kuras no gaisa sāk kondensēties mitrums, kā vakarā rasa uz zāles), tādēļ rudenī kļūst mitra ne tikai ārējā sienas daļa, bet arī tās dziļie slāņi.

Ziemā, kad kļūst vēsāks, tiek noārdīts ne tikai ārējais, bet arī iekšējais nesošais mūris.

Bez tam, mitrās sienas vēsākā vasarā visbiežāk pat nespēj izžūt un tajās saglabājas liekais mitrums, kam pievienojas nākamā gada negatīvās sekas.

Tā nosiltināto sienu izturība un siltumizolācijas īpašības arvien pasliktinās.

Atstāt tukšas gaisa spraugas sienās un nosiltināt tās no ārpuses?

Siltināšana no ārpuses ir efektīva tikai tad, ja sienās nav tukšas gaisa spraugas, jo caur iekšējo sienas daļu sasilušais gaiss ceļas uz augšu un caur nelielām spraugām bēniņos „iznes” siltumu. Tikai neliela siltuma daļa izplūst caur ārsienu.

Tādēļ, ja ir tukša gaisa sprauga, siltināt sienas no ārpuses nav racionāli, jo ieguvums būs minimāls.

No ārpuses jāsiltina sienas, kurām nav gaisa spraugas, vai sienas, kuru gaisa spraugas ir kvalitatīvi aizpildītas ar atbilstošu materiālu.

Tātad, ja sienās ir gaisa spraugas, neatkarīgi no tā, cik biezas tās ir, noteikti jāaptur gaisa konvekcija tajās, kvalitatīvi aizpildot tās ar atbilstošu materiālu.

By Aivo